Body positive - co to? Wyjaśniamy znaczenie i ideę w Polsce

Choć body positive nie jest nowym pojęciem, to można zauważyć, że nadal nie brakuje osób, które nie wiedzą, o czym dokładnie mowa. Ty również zaliczasz się do tych osób? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy krótki tekst, w którym wyjaśniamy znaczenie i ideę body positive w Polsce. Brzmi ciekawie? W takim razie zajrzyj do niego koniecznie!
Czym jest body positive?
Body positive (z angielskiego ciało pozytywne) w Polsce nazywane ciałopozytywnością to odpowiedź na rosnącą ilość kompleksów, dyskryminację ze względu na wygląd ludzi poza kanonem piękna, czy na coraz częściej diagnozowane problemy z zaburzeniami odżywiania. Ideą body positive jest akceptacji swojego ciała, jak również pokazanie, że każda sylwetka, niezależnie od tego, czy jest z nadprogramowymi kilogramami, owłosieniem, czy nawet cieniami pod oczami, zasługuje na szacunek i miłość.
Dlatego body positive zachęca też wszystkich do pogodzenia się z kompleksami i zaakceptowania swojego ciała takim, jaki jest. Oczywiście ciałopozytywność nie oznacza, że mamy przestać o siebie dbać. Wystarczy, że zaakceptujemy aspekty, których nie da się zmienić. Dotyczy to głównie kolory skóry, nieuleczalnych chorób, niepełnosprawności, czy nawet wzrostu.
Cele body positive
Cały ruch body positive opiera się na kilku celach, do których osiągnięcia należy dążyć. O czym dokładnie mowa? A chociażby o tym, żeby pogodzić się ze swoimi kompleksami i dostrzec, że nie ma spójnego kanonu piękna. Każdy z nas jest inny, mamy swój gust, więc tak naprawdę nigdy nie da się wpasować w oczekiwania wszystkich. Istotne jest również to, by robić to, co jest korzystne i zdrowe dla ciała, nawet jeśli nie jest to uważane za piękne.
Zatem należy ubierać odzież Plus Size tak, by było nam wygodnie, a nie zgodnie z panującą modą, zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe, a nie odchudzać się, czy wprowadzić aktywność fizyczną dla rozrywki i frajdy, a nie po to, by zwalczyć nadmierne kilogramy lub budować muskulaturę. Ciałopozytywność zachęca również do tego, by wyzwolić się od toksycznego myślenia o swoim ciele, od oceniania wyglądy innych i narzucania im swojej estetyki.
Dodatkowo body positive zachęca również do tego, by samodzielnie wyznaczać sobie wzorce, nie robić niczego z musu, lecz dlatego, bo chcemy i możemy. Przykładowo to, że jakaś ciałopozytywna osoba uprawia jogę, to wcale nie oznacza, że i my musimy to robić. Jeśli wolimy inne rodzaje aktywności fizycznej, to na nich możemy się skupić. Ważne, by faktycznie sprawiały nam radość.
Czy warto iść śladami ciałopozytywnych?
Wśród nas pewnie nadal znajdą się osoby, które uznają, że body positive to tylko kolejny pomysł na to, by w naszym kraju coś się działo. Jednak tym razem widać, że ruchowi przyświeca bardzo ważny cel i dla wielu z nas to właśnie body positive jest krokiem do tego, by zapewnić sobie spokój, czy szczęście.
Nie ma ludzi idealnych i im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej, ponieważ w końcu zaczniemy czuć się dobrze w swoim ciele, wzrośnie też nasza pewność siebie, a to przełoży się na lepsze efekty w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego osobiście zachęcamy wszystkich do tego, by dokładnie sprawdzić, na czym polega idea ciałopozytywności i zacząć wprowadzać ją do swojego życia.
W tej samej kategorii:
- Stylizacje plus size na rodzinne zdjęcia – jak wyglądać korzystnie na fotografiach z ważnych okazji?
- Co założyć na komunię w rozmiarze plus size? Przegląd eleganckich stylizacji na wiosenne uroczystości.
- Ramoneska plus size na wiosnę 2025 – jak nosić kultową kurtkę w nowoczesny sposób?
- Nowe sukienki plus size idealne na Wielkanoc 2025 – modne fasony i kolory na święta
- Oversize, długi sweter czy model z nadrukiem? Jakie swetry plus size będą modne w 2025 roku?
Komentarze
Brak komentarzy
Napisz komentarz